Co warto wiedzieć o trendzie usuwania woskowiny z uszu – Forbes Health

Woskowina w uszach służy ważnemu celowi, w tym, że smar może chronić twój kanał słuchowy i błony bębenkowe przed infekcją. „Niektóre woskowiny są faktycznie normalne i zdrowe, aby chronić przed zarazkami i bakteriami, oprócz utrzymywania kanału słuchowego w stanie nawilżonym i zapobiegania suchości skóry”, według dr Sarow. Zbyt duża ilość woskowiny może jednak powodować kleistą sytuację z Twoimi zdolnościami słuchowymi.

Nagromadzenie woskowiny w uszach z czasem zatyka uszy, co może zmniejszyć słyszalność – znak, że usunięcie jest konieczne. Okoliczności, które mogą spowodować, że nagromadzenie woskowiny jest większe niż zwykle to częste używanie zatyczek do uszu lub aparatów słuchowych. Nagromadzony osad może prowadzić do infekcji.

Pielęgnacja w domu jest zazwyczaj odpowiednim sposobem radzenia sobie z normalnym nagromadzeniem. „Dla tych, którzy produkują więcej woskowiny niż przeciętnie, kilka kropli oleju mineralnego w uchu może pomóc zmiękczyć woskowinę i pomóc jej wyjść naturalnie z ciepłą wodą pod prysznicem”, wyjaśnia dr Sarow. Olej mineralny jest naturalnym i dopuszczalnym środkiem łagodzącym popartym badaniami naukowymi, wraz z nadtlenkiem wodoru (zaleca się jednak, aby przed próbą uzyskać kontrolę lekarza, czy błona bębenkowa jest nienaruszona). Jeśli ta metoda usuwania jest nieskuteczna, może to być czas na pomoc profesjonalisty.

Profesjonalne usuwanie woskowiny z uszu

Domowe sposoby usuwania woskowiny mogą nie być skuteczne w przypadku nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uszach lub jeśli masz twarde korki woskowe blokujące kanały słuchowe (znane jako impacted cerumen). „Woskowina zmienia konsystencję wraz z wiekiem, a suchość może sprawić, że staniemy się bardziej podatni na osadzanie się cerumenu” – mówi dr Sarow. W takich przypadkach najbezpieczniej jest skorzystać z pomocy specjalisty, który zajmie się usunięciem woskowiny.

„Znaki, że nadszedł czas, aby zobaczyć się z profesjonalistą obejmują stłumiony słuch, swędzenie w uchu i ból lub pełność w uchu”, mówi dr Sarow. „Osoby z kanałami słuchowymi, które są bardzo wąskie, deliktne i chirurgicznie zmienione uszy są bardziej prawdopodobne, aby potrzebować regularnego czyszczenia ucha od profesjonalisty”.

Rodzaj procedury otolaryngologicznej, audiologów lub specjalistów od ucha, nosa i gardła powszechnie oferują kliniczne zabiegi usuwania woskowiny z ucha. Ci specjaliści używają mikroskopu operacyjnego, aby przyjrzeć się bliżej Twojemu kanałowi słuchowemu. Stamtąd zazwyczaj stosują irygację lub mikrossanie jako sposób na wyeliminowanie nadmiaru woskowiny. „[Practitioners] może zmieniać instrumenty używane w oparciu o rodzaj wosku, a co będzie usunąć go najbardziej skutecznie „, mówi dr Aaronson.

Jeśli chodzi o minusy profesjonalnego leczenia, dr Aaronson stwierdza, że minusy pójścia do gabinetu to konieczność wzięcia czasu wolnego od pracy i potencjalne płacenie copay. Typowe koszty copay dla usuwania, według CostHelper, wahają się od 5 do 75 dolarów.

Zestaw do usuwania woskowiny z uszu

Kupiony w sklepie zestaw do usuwania woskowiny z uszu może bezpiecznie uwolnić Cię od drobnych nagromadzeń. Wiele zestawów zawiera krople zmiękczające woskowinę oraz bezpieczne narzędzia do usuwania woskowiny, takie jak strzykawka. Stosunkowo bezpieczne środki czyszczące obejmują olej mineralny i krople czyszczące zawierające nadtlenek.

„Jeśli musisz samodzielnie wyczyścić uszy, najmniej niebezpieczną metodą będzie użycie strzykawki z cebulką i wody” – mówi dr Sarow. Napełnienie strzykawki wodą i ściśnięcie jej w pobliżu otworu ucha uwalnia wodę, która wypłukuje woskowinę. Następnie przechylenie głowy w kierunku podłogi powoduje uwolnienie woskowiny.

„Należy uważać, aby używać wody o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, ponieważ znacznie zimniejsza lub cieplejsza od temperatury ciała może spowodować chwilowe zawroty głowy. Dodatkowo, metoda ta powinna być unikana dla osób z pękniętą błoną bębenkową lub rurkami PE,” dodaje. Należy również pamiętać, aby nie rozpylać wody na siłę, gdyż może to spowodować perforację.

„Te [kits] są uważane za bezpieczne, chociaż mogą potencjalnie powodować tymczasowe zawroty głowy, ból lub uszkodzenie błony bębenkowej”, według dr Aaronsona. Koszt tych zestawów waha się w dowolnym miejscu od 3 do 400 dolarów.

Ear Wax Driving You Crazy?

Do produkcji ProVent Earwax Oil użyto naturalnej oliwy z oliwek, dzięki czemu usuwanie woskowiny z uszu jest proste. Działa również w sposób godny podziwu jako środek łagodzący swędzenie i odżywka do skóry uszu.