Prawda o modnych dietach – Forbes Health

Oto rundown niektórych z bardziej popularnych fad diets tam, ich potencjalne korzyści i wady, i jak one działają na utratę wagi.

Dieta Paleo

Wprowadzona w 1985 roku, dieta paleo ma na celu naśladowanie wzorców żywieniowych ludzi przed rozwojem rolnictwa. Twierdzi, że ludzie powinni jeść pokarmy podobne do tych, z którymi ewoluowaliśmy i unikać pokarmów, do których nie mieliśmy dostępu podczas naszej ewolucji.

Zwolennicy diety paleo są poinstruowani, aby jeść tyle chudego mięsa, owoców i nieskrobiowych warzyw, ile chcą, a także jajka oszczędnie. Nabiał, rośliny strączkowe, ziarna i przetworzona żywność są ściśle poza granicami. Dieta paleo nie koncentruje się na wielkości porcji lub spożyciu kalorii.

Ponieważ ogranicza spożycie najbardziej znaczących źródeł węglowodanów w standardowej amerykańskiej diecie-zboża, rośliny strączkowe, nabiał i przetworzona żywność-dieta paleo jest zasadniczo dietą niskowęglowodanową.

Dieta Keto

Dieta ketogeniczna została pierwotnie opracowana w 1923 roku przez lekarza Russella Wildera jako skuteczna metoda leczenia epilepsji.

Kilka odmian diety keto istnieją dzisiaj, ale ogólnie jest to bardzo niska dieta węglowodanowa (VLCD) featuring umiarkowaną ilość białka, wysokie ilości tłuszczu i nie więcej niż 5% do 10% swoich dziennych kalorii z węglowodanów. Ktoś po 2,000 kalorii diety może spożywać nie więcej niż 200 kalorii lub 50 gramów węglowodanów dziennie na diecie keto.

Ciało zazwyczaj wykorzystuje glukozę jako podstawowe źródło energii. Kiedy poważnie ograniczasz spożycie węglowodanów, zużywasz swoje zapasy glukozy i twoje ciało polega na ciałach ketonowych jako alternatywnym źródle energii, proces znany jako ketoza. Kiedy organizm osiąga ketozę, wydzielanie insuliny zmniejsza się, pomagając zmniejszyć magazynowanie tłuszczu i glukozy.

Badania pokazują, że nadzorowana medycznie dieta ketogeniczna może być skuteczna w poprawie objawów i jakości życia w przypadku różnych schorzeń, w tym padaczki i innych zaburzeń neurologicznych. Ostatnio ludzie przyjęli dietę ketogeniczną w celu utraty wagi, choć badania są mieszane na temat tego, czy jest ona bardziej skuteczna niż tradycyjne diety odchudzające.

Dieta Atkinsa

Kardiolog Robert Atkins opracował niskowęglowodanową, wysokobiałkową dietę Atkinsa w latach siedemdziesiątych. Zwolennicy są instruowani, aby ograniczyć spożycie węglowodanów do mniej niż 5% ich całkowitego dziennego spożycia kalorii – mniej niż 100 kalorii (25 gramów) węglowodanów dla kogoś, kto stosuje dietę 2,000 kalorii. Ludzie stosujący dietę Atkinsa są również instruowani, aby jeść tyle białka i tłuszczu, ile chcą, pić dużo płynów, uzupełniać witaminy i minerały oraz włączać regularne ćwiczenia.

Dieta Atkinsa jest atrakcyjna, ponieważ sprawia, że łatwo jest czuć się pełnym, a ograniczony wybór żywności sprawia, że planowanie posiłków jest proste, zauważa dietetyk sportowy i dietetyk funkcjonalny z Cleveland, Kylene Bogden, współzałożycielka FWDfuel i ambasador Pureboost. Jednak „łatwo jest wpaść w pułapkę kupowania wszystkich przetworzonych, paczkowanych pokarmów oznaczonych jako 'Atkins’ dla wygody” – dodaje.

Jak w przypadku każdej wysokobiałkowej, niskowęglowodanowej diety, Atkins nie jest idealny dla zdrowia serca i jelit ze względu na potencjalnie wysokie spożycie tłuszczów nasyconych i brak błonnika, zauważa Bogden.

Dieta South Beach

Dieta South Beach to trzyetapowy, zmodyfikowany plan diety odchudzającej o niskiej zawartości węglowodanów opracowany w 2003 roku przez dr Arthura Agatstona.

Podczas fazy pierwszej zwolennicy unikają jedzenia większości węglowodanów i skupiają się na chudym białku, warzywach o wysokiej zawartości błonnika i zdrowych źródłach tłuszczu. W fazie drugiej, zwolennicy diety ponownie wprowadzają niektóre pokarmy, które zostały wyeliminowane, w tym pełne ziarna, owoce i inne warzywa. Faza trzecia to dieta podtrzymująca, którą można stosować bez końca.

Zwolennicy diety są instruowani, aby jeść trzy zbilansowane posiłki i trzy przekąski w ciągu dnia. Dieta zaleca jedzenie do momentu zaspokojenia głodu przy użyciu dostarczonych planów posiłków i przepisów.

Wczesne fazy diety to plan żywieniowy o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości białka. Według Bogdena, dieta South Beach „promuje świetny stosunek makroskładników o umiarkowanej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i tłuszczu, promując większą sytość i lepszą równowagę cukru we krwi.”

Intermittent Fasting (przerywany post)

W przeciwieństwie do diet, które skupiają się na ograniczaniu liczby spożywanych kalorii, intermittent fasting ustala wytyczne dotyczące tego, kiedy można jeść – nie co i ile. Typowy przerywany post polega na naprzemiennym unikaniu wszelkiego jedzenia przez pewien czas z okresami normalnego jedzenia.

Do najpopularniejszych okresów przerywanego postu należą:

  • Post naprzemienny, w którym dzień postu, czyli jedzenia mniej niż 25% całkowitego zapotrzebowania kalorycznego, następuje na przemian z dniem normalnego jedzenia.
  • Post okresowy, lub dieta 5:2, w której pości się lub je mniej niż 25% całkowitego zapotrzebowania kalorycznego przez dwa nie następujące po sobie dni tygodnia, przy normalnym jedzeniu przez pozostałe pięć dni tygodnia.
  • Żywienie ograniczone w czasie, w którym je się normalnie w określonym oknie nie dłuższym niż osiem godzin dziennie.

Intermittent fasting może działać, ponieważ kiedy ograniczasz godziny, w których jesteś w stanie jeść, kończysz ograniczać swoje ogólne spożycie kalorii. „Ograniczenie, kiedy możesz jeść, może pomóc przerwać niezdrowe nawyki, takie jak bezmyślne przekąski późno w nocy”, wyjaśnia Liz Cook, M.S., zarejestrowany dietetyk w OnPoint Nutrition w Pittsburghu, Pensylwania. Ale przestrzega, że zbyt długi post między posiłkami może spowodować niski poziom cukru we krwi, co może prowadzić do wahań nastroju, bólów głowy i, co poważniejsze, chwiejności, zawrotów głowy, dezorientacji i niepokoju.

Dieta Whole30[The Whole30 Diet]

Whole30 to dieta eliminacyjna, która charakteryzuje się dwoma fazami. Pierwsza faza obejmuje 30 dni jedzenia tylko mięsa, owoców morza, jaj, warzyw, owoców, „naturalnych” tłuszczów, ziół, przypraw i przypraw. Kolejne 10 dni koncentruje się na ponownym wprowadzeniu wyeliminowanych pokarmów po kolei, aby sprawdzić, jak wpływają one na energię, sen, nastrój, zachcianki, trawienie i inne objawy.

Whole30 nie jest przeznaczony do utraty wagi, ani nie jest przeznaczony do śledzenia w dłuższej perspektywie. Zamiast tego, celem jest zidentyfikowanie wrażliwości na żywność. Jest promowany jako „reset”.

Whole30 wymaga, aby zwolennicy zobowiązali się i ściśle przestrzegali jego protokołu przez 30 dni. Strona internetowa programu stwierdza, że jeśli zjesz nawet kęs jedzenia lub napoju, który nie jest dozwolony na planie, musisz zacząć od nowa od pierwszego dnia.

(Uwaga: Szczegóły produktu i ceny są dokładne na dzień publikacji i mogą ulec zmianie).