Przewodnik – Forbes Health

Podróż w kierunku korekcji wzroku za pomocą LASIK rozpoczyna się od konsultacji z chirurgiem refrakcyjnym, wyjaśnia dr Shamie. Podczas tego wstępnego spotkania, które może być przeprowadzone wirtualnie, lekarz może określić, czy pacjent jest dobrym kandydatem do zabiegu. Po formalnej konsultacji w gabinecie następuje zazwyczaj ocena LASIK. Obejmuje ona pomiar oka w ramach przygotowania do zabiegu, jak również obszerne, precyzyjne badania diagnostyczne.

Lekarz zmierzy suchość oka i wrażliwość na kontrast, a także oceni wielkość źrenicy, grubość rogówki, kształt i topografię, a także poszuka aberracji wyższego rzędu – specyficznego rodzaju zniekształceń w obrębie struktury oka – które mogą negatywnie wpływać na widzenie, zgodnie z American Academy of Ophthalmology.

W dniu zabiegu pacjent otrzymuje łagodny środek uspokajający, aby złagodzić lęk przed poddaniem się operacji. Sama procedura jest „bezbolesna i szybka”, mówi dr Shamie, trwa nie więcej niż 10 minut dla obu oczu. „Podczas zabiegu pacjent jest przytomny, ale bardzo wygodny” – dodaje.

W zabiegu chirurg najpierw tworzy klapkę LASIK w przedniej, najwyższej warstwie rogówki (nabłonek) za pomocą lasera. „Podczas tego etapu pacjent może odczuwać lekki nacisk na oko” – mówi dr Shamie. Klapka umożliwia lekarzowi zmianę kształtu i konturu rogówki przy użyciu drugiego lasera.

„Natychmiast po operacji, osoba zazwyczaj widzi lepiej bez okularów niż kiedykolwiek,” mówi Vicente Diaz, M.D, okulista i asystent profesora okulistyki i nauk wizualnych w Yale School of Medicine w New Haven, Connecticut. Jeśli chodzi o rekonwalescencję po operacji, powinieneś rozważyć wzięcie kilku dni wolnego od pracy, ponieważ możesz odczuwać pieczenie, swędzenie, łagodny ból lub dyskomfort w oczach. Wizja może być niewyraźna, ale będzie się poprawiać każdego dnia przez pierwszy tydzień, wyrównując się w ciągu dwóch do trzech miesięcy.

Jak długo trwa zabieg LASIK?

Dr Diaz zauważa, że efekty operacji na widzeniu na odległość są trwałe dla większości ludzi. „W oczach z wysokim błędem refrakcji – co oznacza cięższe przypadki krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu – może nastąpić pewna regresja w ciągu kilku lat, chociaż wizja rzadko staje się tak zła, jak przed operacją” – mówi.

Podczas gdy LASIK jest skuteczny w poprawie widzenia dla tych, którzy są krótkowzroczni, dr Diaz zwraca uwagę, że nie zapobiega prezbiopii, czyli związanej z wiekiem potrzebie noszenia okularów do czytania. „Pacjenci powinni być świadomi, że nawet jeśli widzenie na odległość będzie dobre, mogą nadal potrzebować okularów do widzenia z bliska”.

Czy LASIK boli?

Dr Shamie mówi, że LASIK jest stosunkowo bezbolesny, choć w niektórych punktach podczas 10-minutowej procedury może być odczuwany „lekki nacisk”.