Recenzja diety dr Now – Forbes Health

„Dr Now” to Younan Nowzaradan, M.D., chirurg ogólny z Houston i główny uczestnik serialu reality TLC My 600-Lb Life. Dr Nowzaradan uzyskał tytuł lekarza w Tehran University of Medical Sciences School of Medicine i ma ponad 21 lat doświadczenia. Specjalizuje się w chirurgii bariatrycznej i chirurgii naczyniowej.

Dieta Dr Now to dieta 1200 kalorii, która obejmuje pokarmy o niskiej zawartości węglowodanów, niskiej zawartości tłuszczu, wysokiej zawartości białka i wysokiej zawartości błonnika – i bez cukru. Kalorie powinny być rozłożone na dwa lub trzy posiłki dziennie, a ta dieta powinna być przestrzegana tylko przez kilka tygodni, zgodnie z literaturą diety Dr Now.

Dla kogo przeznaczona jest Dieta Dr Now?

Dieta Dr Now jest przeznaczona dla osób żyjących z otyłością, które przygotowują się do operacji bariatrycznej w nadziei na poprawę wyników i zmniejszenie ryzyka. Jak dowodzą wyniki przedstawione na My 600-Lb Life, gdy przestrzegane prawidłowo, może pomóc osobom schudnąć przed operacją. Z 2.000 kalorii jest ogólne dzienne spożycie zalecane przez U.S. Food and Drug Administration (FDA), spożywanie 1200 kalorii dziennie przez okres czasu będzie prawdopodobnie prowadzić do utraty wagi.

Jedno małe badanie z 2019 roku przeprowadzone na 24 kobietach żyjących z otyłością wykazało, że kiedy przestrzegały one diety 1200 kalorii dziennie przez 14 dni z lub bez ćwiczeń, straciły tkankę tłuszczową i widziały zwiększoną wrażliwość na insulinę.

Niektóre badania pokazują również, że Dieta Dr Now może zmniejszyć ryzyko związane z chirurgią bariatryczną: Jedno z badań wykazało, że nawet gdy ludzie tracą tylko 5% tłuszczu w ciele przed operacją bariatryczną, prawdopodobnie istnieje niższe ryzyko śmiertelności po operacji. Starsze badanie z 2012 roku również wykazało, że kiedy ludzie tracą wagę przed operacją, mogą stracić więcej wagi po niej.

Jednak w nowszym przeglądzie z 2020 roku stwierdzono, że nadal nie ma wystarczającej ilości wysokiej jakości dowodów, które wskazywałyby na bezpośredni związek między utratą masy ciała przed operacją a lepszymi wynikami pooperacyjnymi, dlatego temat ten wymaga szerszych badań.

Ponieważ Dieta Dr Now jest specjalnie zaprojektowana dla osób żyjących z chorobliwą otyłością, aby przygotować się do operacji bariatrycznej, nie jest zalecana dla osób w zdrowym zakresie BMI, zwłaszcza nie przez długi okres czasu. Dla osób, które nie żyją z otyłością, jedzenie zbyt mało kalorii może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym utraty kości, anemii, spowolnienia metabolizmu, niedoborów żywieniowych i zwiększonego ryzyka zaburzeń odżywiania, aby wymienić tylko kilka.

What Are Some Possible Downsides of the Dr Now Diet?

Oprócz faktu, że niektóre dowody wskazują, że utrata masy ciała przed operacją bariatryczną niekoniecznie poprawia wyniki, badania przeprowadzone na restrykcyjnych dietach komercyjnych nie różniących się od diety Dr Now odkryły, że mogą one nie dostarczać organizmowi określonych składników odżywczych, takich jak potas, magnez, wapń i witaminy z grupy B, aby wymienić tylko kilka.

Badania pokazują również, że ludzie zazwyczaj odzyskują pewną ilość wagi, którą tracą na planie odchudzania, co oznacza, że stosowanie bardzo niskokalorycznej diety może nie być wykonalne w dłuższym okresie-ani nie jest bezpieczne.